Rodzaje

Rodzaje

Wyróżnia się wiele rodzajów pomp ciepła. Ich podział uzależniony jest zwłaszcza od tego, w jaki sposób uzyskiwane są pokłady ciepła. Można także wyróżnić wielorakie rodzaje w zależności od formy ich przekazywania do pomieszczeń. Przeważnie mowa o solance czy inaczej wodzie, a więc pompach bazujących na pobieraniu sporych ilości ciepła z podłoża poprzez gruntowy wymiennik. To pozwala natomiast na przebieg roztworu glikolu a więc solanki. Pośredniczy to w obiegu charakteryzowanego tu ciepła na linii podłoże czyli grunt a czynnik roboczy pompy. Ciepło ulega skraplaniu i co za tym idzie zasilana jest w ten sposób instalacja ogrzewania centralnego. Inny sposób na taką formę ogrzewania opiera się na parowaniu bezpośrednim. Jest tu mowa o wymienniku ciepła, który automatycznie staje się formą parownika pompy.

W praktyce chodzi o to, że w rurach jakie znajdują się w gruncie przebiega czynnik roboczy. W nich następuje proces odparowania. Tym samym jest dużo większa i lepsza sprawność tego ciepła niż w przypadku chociażby wyżej wymienionego rodzaju. Ciepło tak pozyskiwane pozwala na efektywne korzystanie z instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli mowa o rodzaju woda/woda, to wtedy parownik urządzenia pompowniczego ulega ociepleniu poprzez wykorzystanie w tym celu wody, jaka pobierana jest ze zbiorników wodnych – nieważne, jakiej wielkości oraz pojemności.

Może to być zarówno lokalna studnia, jak i jezioro czy też sztuczny zalew bądź rzeka. Chodzi o to, aby instalacja ogrzewania centralnego została ogrzewana poprzez ciepło ze skraplacza. W tym przypadku mowa o ogrzewaniu powietrzem. Pompa powietrze/powietrze natomiast pozwala na ogrzewanie jak wskazuje na to już samo nazwanie właśnie masami powietrznymi. Tym samym dochodzi do nawiewów poprzez wentylator. Woda/powietrze z kolei to wykorzystanie parownika pompy poprzez ogrzewanie wodą.

Wpis zawdzięczamy przeprowadzki trójmiasto